Užívajte si dobrý spánok!

Ako vybrať správny matrac?

Ako si vybrať správny matrac?Na trhu existuje veľa spoločností, ktoré vyrábajú a predávajú rôzne druhy matracov. Od latexových, cez penové, polyuretánové a tzv. memory matrace až po pružinové a taštičkové matrace. Ako si však správne vybrať z takej širokej škály produktov? Matrac, na ktorom chceme každý deň aspoň 10 rokov spávať si nemôžeme vybrať len na základe niekoľko minútového skúšobného ležania v predajni. Jestvuje však niekoľko odskúšaných vhodných rád, ktoré vám výber správneho matraca zjednodušia a pomôžu sa orientovať v množstve používaných materiálov pre komfortné a zdravé spanie. Pri výbere matraca je veľmi dôležité uvažovať najmä o jeho tvrdosti, pretože každý z nás preferuje inú tvrdosť. Taktiež dôležitým prvkom v matraci je jeho nosnosť a hlavne materiály použité v matraci. Cena sa samozrejme líši od množstva a druhu použitých materiálov a od faktu či spĺňa všetky požiadavky pre kvalitný a ničím nerušený spánok.

 

Ktoré matrace sú najlepšie?

Najlepší matrac neexistuje, len matrac, ktorý najlepšie spĺňa všetky vaše nároky a požiadavky. Ste alergik/čka? Spíte radi v chladnom alebo radšej v teplejšom prostredí? Spíte radi na mäkkom alebo skôr na tvrdom lôžku? Spíte radi na chrbte, na boku, alebo na bruchu? Radi si vykladáte nohy, alebo radi čítate a nechcete sa trápiť s vankúšmi, aby ste sa mohli trochu dvihnúť? Nadmerne sa potíte? Aké požiadavky máte na kvalitu? Pred nákupom posteľového systému povedzte o všetkých týchto zvykoch a potrebách predajcovi a vyskúšajte si čo možno najviac matracov. Ak nájdete vhodný matrac, ktorý spĺňa vaše kritéria, požiadajte predajcu, aby overil, či je vaša chrbtica počas ležania v prirodzenej polohe. Ak je všetko v poriadku, potom ste našli váš matrac!

 

 

Kde si môžeme matrace zakúpiť?

Posteľové matrace sa odporúča kupovať tam, kde existuje veľmi dobré poradenstvo a kde môžete vyskúšať rôzne druhy matracov s rôznou tvrdosťou a zložením (latexové, penové, pružinové, či taštičkové), aby ste si vybrali naozaj správne.

 

 

Mali by páry a manželia kupovať jeden matrac v celku, resp. rovnaké matrace?

Určite nie! Každý z nás má iné požiadavky na svoje lôžko, vyhovuje mu iná tvrdosť, pružnosť, či celkové zloženie. Niekto rád spí v chladnom prostredí, niekto sa veľa potí, iný zase rád spí na mäkkom. Pri kúpe dvoch matracov dávajte pozor len na to, aby výška kupovaných matracov bola zhodná, resp. aby rozdiel v ich výške bol max.1 cm. Výhodou dvoch matracov v manželskej posteli je okrem možnosti individuálneho výberu aj lepšia manipulácia a flexibilita (dva matrace je napríklad možné polohovať nezávisle na polohovateľných roštoch).

 

 

Môžu matrace aj „liečiť“?

NIE. Matrace v prvom a jedinom rade majú spríjemňovať spánok a udržovať chrbticu v správnej polohe počas spania. Na liečenie sú iné prístroje, či lieky, určite však nie matrace. Na druhej strane však môže nekvalitný matrac naše zdravie poškodiť a zhoršiť presne ako nevhodná strava či nedostatok pohybu.

 

 

Ako vyberať rozmery matraca?

Na matraci si človek potrebuje oddýchnuť a na to potrebuje dostatočný priestor. Dĺžka matraca by preto mala byť minimálne 20cm väčšia ako výška človeka. Šírka sa odporúča 90cm, pre dvoj lôžko minimálne 160cm. Výška matraca je takisto veľmi dôležitá, pretože od nej závisí ako dobre sa matrac prispôsobí telu. Minimálna výška by mala byť 12cm, optimálna 18-20cm, aby existoval dostatočný priestor na skopírovanie tela spiaceho človeka.

 

 

Existujú štandardné rozmery matracov?

Nie. V každej krajine sa „štandardné“ alebo typické rozmery lôžka o niečo líšia. V našom regióne strednej Európy sa považuje za štandardný rozmer jedného lôžka 90x200cm, resp. 180x200cm pri dvoj lôžku. Typické miery, ktoré sa takisto u nás predávajú sú 80x200cm, 85x195cm, 140x200cm, 160x200cm. V poslednej dobe sa za typicky rozmer začína považovať aj 200x200cm a 200x220cm. Dôvodom je vyšší komfort a fakt, že priemerná výška populácie pravidelne rastie.

  1. Typy matracov
  2. Výber podľa tvrdosti
  3. Výber podľa ďalších kritérií
  4. Na čo si pri výbere dávať pozor?
  5. Ako rozoznať kvalitný matrac?
  6. Parametre v matracoch Vegas a ako ich čítať?
+421 902 428 992
Navigácia