Užívajte si dobrý spánok!

Ako sa starať o matrac?

 

Prečo je dôležité sa o matrac pravidelne starať?

Vďaka správnemu používaniu a správnej starostlivosti zvyšujeme celkovú životnosť matracov v mnohých prípadoch až o niekoľko rokov. V prípade nedostatočnej starostlivosti môže matrac rýchlo stratiť svoje vlastnosti a pohodlie počas spánku sa výrazne zníži. Ak je následne potrebné matrac reklamovať výrobca bude v prvom rade skúmať, či boli dodržané všetky pokyny starostlivosti o matrac.

 

 

Ako sa máme o náš matrac starať?

V každom prípade je nutné sa držať pokynov výrobcu. Vo všeobecnosti však stačí ak sa matrac pravidelne otáča, aby bolo opotrebenie rovnomerne rozložené na celú hornú aj dolnú ložnú plochu. Z hygienických dôvodov je dobré pravidelne meniť posteľné prádlo, čím zabránime rýchlemu šíreniu roztočov a rôznych iných alergénov v našom matraci. Ak sa dá matracový poťah odzipsovať a prať, je dobré tak čas od času urobiť. Keďže matracové poťahy sú väčšinou veľmi hrubé odporúča sa poťahy prať vo veľkých priemyselných pračkách, aby sa poriadne vyčistili.

 

 

Ako sa dá zabrániť vzniku plesní na matraci?

Je vhodné matrac každé ráno poriadne vyvetrať. Odporúča sa odkryť periny (najideálnejšie je periny vziať úplne z postele), aby sa počas noci vytvorená vlhkosť a teplo odstránili. Posteľové prehozy vyzerajú síce lákavo a luxusne, výrazne však znižujú vzdušnosť a naopak zvyšujú riziko tvorenia plesní a množenia roztočov a baktérií.

 

 

Môžeme roztočom a baktériám úplne zabrániť v množení a prežívaní v našich matracoch?

Nie, reálne to nie je možné, je to však sen každého seriózneho výrobcu. S roztočmi sa stretávame v celej našej domácnosti, v posteli sa vďaka teplu a dostatočnej vlhkosti obzvlášť radi zdržiavajú. Najlepšou prevenciou je tak časté pranie posteľnej bielizne (pri 60°C), pranie matracového poťahu, prípadne pravidelné vysávanie matraca (tu dbajte na pokyny výrobcu, nie všetky poťahy zvládajú vysávanie bez poškodenia). Roztoče milujú vlhké a teplé prostredie, dbajte preto na dobrú vzdušnosť celého posteľového systému.

 

+421 902 428 992
Navigácia