Užívajte si dobrý spánok!

Výber matraca na mieru

Bolesti chrbtice (zdravotné problémy):

Ak je problém s hornou časťou chrbtice, odporúča sa tvrdší matrac, ktorý dobré podopiera boľavú časť chrbtice. Ak je problém s dolnou časťou chrbtice je dobré vyberať mäkší matrac, ktorý sa lepšie prispôsobí výraznému ohybu chrbtice v oblasti obličiek a tým pomáha lepšie rozložiť tlak a zmierňovať bolesť. Ak je pacient dlhodobo ležiaci, alebo ak je pohyb v matraci nežiaduci odporúča sa vybrať matrac s vysokoelastickou vrstvou, ktorá sa výborne prispôsobí tlaku a zabraňuje v pohybe tela.

 

 

Spávame viac na boku, alebo na chrbte?

Ak naša najčastejšia poloha počas spánku je na chrbte, vyberáme z tvrdších matracov, v prípade častého spánku na boku je vhodnejšie si zaobstarať mäkší matrac, pretože ten dokáže lepšie kopírovať telo v oblasti panvy a ramien.

 

 

Pracujeme fyzicky alebo psychicky?

Aj fakt ako a koľko sa počas dňa pohybujeme má vplyv na výber správnej tvrdosti matraca. V prípade fyzickej a náročnej práce je vhodné vyberať tvrdší matrac, na ktorom sa telo poriadne uvoľní (pre aktívnych športov platí to isté). Opačné platí pre ľudí so sedavým zamestnaním, pre ktorých je vhodnejší mäkší matrac. Ten lepšie kopíruje telo a pomáha odstraňovať napätie a bolesti spôsobované celodenným sedením.

 

 

Intenzita potenia

Ak patríme k populácii s vyššou potivosťou je potrebné vyberať z matracov s vysokou vzdušnosťou. Odporúčajú sa pružinové matrace, alebo moderné a technologicky vyspelejšie taštičkové matrace. Zároveň je dobré vyberať matrace so špeciálnou poťahovou úpravou, ktorá zabezpečuje lepší odvod vlhkosti. Lepší odvod vlhkosti je dôležitý hlavne z dôvodu eliminácie plesní, rozmnožovania roztočov a rôznych baktérií.

 

 

Podklad pod matracom

Ak je pod matracom pevná doska, alebo pevný (nepružný) rošt odporúča sa pružinový matrac. V prípade výberu penového alebo latexového matraca na pevný podklad je problémom nižšia vzdušnosť týchto matracov a zároveň chýbajúca pružnosť, čím dochádza k výrazne vyššiemu opotrebeniu matracov. Na pružný lamelový rošt je možné položiť akýkoľvek matrac. V prípade položenia pružinových matracov na lamelový rošt by sme mali vyberať z kvalitnejších roštov, aby nedošlo k deformácií jadra.

 

 

Individuálne potreby

Okrem bežných doporučení má každý z nás aj svoje vlastné požiadavky a preferencie, na ktoré nesmieme zabúdať. Preto by sme mali vyberať aj podľa vlastného pocitu, podľa svojho uváženia a hlavne podľa toho, či pocit ležania na tom, či onom matraci bol príjemný, alebo nie. Len tak nájdeme svoj pravý matrac a budeme spať pohodlne, komfortne a hlavne zdravo.

 

+421 902 428 992
Navigácia