Užívajte si dobrý spánok!

Typy matracov

Vo všeobecnosti na trhu rozdeľujeme matrace na tri druhy: penové, latexové a pružinové. Tieto hlavné skupiny sa ďalej delia na podskupiny podľa spôsobu ich výroby a kvality.

Matrace z jednoduchej polyuretánovej peny sú už zriedkavosťou, pretože je to veľmi jednoduchá forma penových matracov. Pena vyrábaná "za studena" (vo vode) sa nazýva "studená pena" alebo aj "HR pena". Výrobcovia a predajcovia využívajú aj rôzne iné názvy svojich produktov, aby ich odčlenili od konkurencie (rôzne prípony ako -soft, -form, -cell, ...), vždy sa však jedná o jeden a ten istý produkt. Popri studenej pene existuje ešte tzv. "biopena", kedy sa do výrobného procesu peny pridajú rôzne prírodné látky. V tomto prípade je však potrebné dávať veľký pozor, či je pena vyrobená aspoň z 50% z prírodných materiálov, alebo je v matraci použitých len pár percent prírodných látok. V druhom prípade sa jedná o zavádzanie a klient zbytočne zaplatí len za drahý názov "Bio-". Ďalej sa na trhu stretneme aj s penovými vrstvami s pamäťovým efektom (memory pena, lazy foam,...). Tento materiál prináša diametrálne odlišný pocit počas ležania ako všetky ostatné penové materiály. Memory pena je pocitovo veľmi príjemná, mäkká, v matraci zanecháva odtlačok a vracia sa len veľmi pomaly. Všetky penové materiály sú ropné produkty a sú elektrostatické.

Viac informácií o penových materiáloch...

  • Známka kvality od nemeckého inštitútu Stiftung Warentest, ktorú obdržali matrace vyhotovené z pamäťovej peny je od 3,0 - 3,9 (najlepší = 1,0, najhorší = 5,0; výsledky zo septembra 2008).
  • Cenové rozpätie v SR (penové): 90 – 300€ (zdroj: denník SME, 19.11.2010)
  • Cenové rozpätie v SR (pamäťové): 280 - 680€

Latexové matrace sú vyrobené z prírodného latexu (kaučuk) a zo syntetického latexu. Z hľadiska výrobného procesu sa latex delí na "dunlop latex" a "talalay latex". Latexový blok sa vyrába naliatím latexovej masy do formy, ktorá sa následne zahreje na 100°C, stvrdne a ďalej sa mechanicky upravuje, strihá a čistí. Ak sa masa ešte zmrazí, hovoríme o výrobnom procese „talalay“. Vďaka zmrazeniu materiálu sa dosahuje vyššieho stupňa vzdušnosti. Na trhu sa ďalej stretneme s materiálom, ktorý je mixom latexu a polyuretánovej peny (tzv. vodný latex). Materiál má veľmi nízky podiel latexu a preto je veľmi náchylný na preležanie. Cena je síce lákavá, avšak ako sa hovorí „za málo peňazí, málo muziky“. Výrobcovia a predajcovia takýchto matracov sa snažia klientov nalákať na „kvalitný“ latexový matrac za „nízku“ cenu, preto je vždy v takýchto prípadoch potrebné sa informovať koľko vlastne latexu v materiáli je a aká je celková hustota (mala by byť minimálne 60kg/m3). Ak má materiál menej ako 50kg/m3 nejedná sa o latex. Latex sa totiž pri nižších hustotách ako 50kg/m3 nedá vypeniť.

Viac informácií o latexe...

  • Známka kvality od nemeckého inštitútu Stiftung Warentest, ktorú obdŕžali matrace vyhotovené z latexovej peny je od 2,2 - 2,8 (najlepší = 1,0, najhorší = 5,0; výsledky z 2003 - 2006).
  • Cenové rozpätie v SR: 340 - 500€ (zdroj: denník SME, 19.11.2010)

jadro.jpg
Pri tzv. taštičkových matracoch sa jedná o pružinky s menším priemerom ako bonnellové pružiny v tvare súdku. Pružinky v taštičkovom jadre sú balené do vzdušnej netkanej textílie a navzájom zošité (správny názov pre spoj je zvar textílie). Každá pružinka sa prispôsobuje nezávisle vyvíjanému tlaku a preto sa taštičkové matrace vynikajúco prispôsobujú a kopírujú telo ležiaceho človeka (často krát sa stretneme aj s pojmom „efekt vodnej postele“). Od počtu taštičiek, spracovania a kvality použitých materiálov sa odvíja aj kvalita taštičkového matraca a samozrejme jeho cena. Taštičkové matrace patria medzi najluxusnejšie a najlepšie matrace vôbec. Na trhu sa stretneme aj s plastovými pružinami, ktoré sú však skôr paródiou na kvalitné jadro, ako plnohodnotná alternatíva kovovým taštičkovým pružinkám.

Viac informácií o taštičkových jadrách...

Prečo si vybrať taštičkové matrace?

  • Známka kvality od nemeckého inštitútu Stiftung Warentest, ktorú obdŕžali matrace s taštičkovým jadrom je od 1,9 - 4,0 (najlepší = 1,0, najhorší = 5,0; výsledky zo septembra 2008).
  • Cenové rozpätie v SR (pružinové): 130 - 544€ (zdroj: denník SME, 19.11.2010)
  • Cenové rozpätie v SR (taštičkové): 220 - 1100€
+421 902 428 992
Navigácia