Užívajte si dobrý spánok!

Penové jadrá v matracoch

Matrace z kolekcie Aktiv (model 30, 31, 32

Ako sa vyrába pena pre matrace?

Pri postupe výroby sú najprv surové a spracované materiály prepravované pomocou čerpadiel a prostredníctvom separovaných potrubných systémov k miešacej hlave. Po agitovaní a zmiešaní všetkých komponentov sa zmes aplikuje na dopravný pas s nastaviteľnou šírkou. Dopravný pás sa pohybuje rýchlosťou medzi 3 až 9 m za minútu, a produkuje „nekonečný“ blok až do výšky 1 metra, ktorý je závislý na požadovanej hustote. Na konci výrobnej linky sú bloky rezané do dĺžok a uschované na ďalšie spracovanie.

Výhody penových matracov

Penové matrace sú veľmi praktické z pohľadu prepravy a manipulácie. Sú vyrobené z ľahkého materiálu, ktorý je možné aj vákuovo zabaliť a preto je preprava matracov omnoho úspornejšia ako je to u matracov latexových, či pružinových. To je aj hlavný dôvod, prečo sú dnes tieto matrace také populárne a prečo ich výrobcovia a predajcovia radi ponúkajú svojim zákazníkom. Penové matrace sa dobre prispôsobujú telu a niektoré druhy pien dokonca takmer dokonale rozkladajú tlak počas spánku, takže sú vhodné pre starších ľudí, alebo ľudí s citlivou pokožkou.

Nevýhody penových matracov

Napriek týmto dobrým vlastnostiam, penový materiál nie je vhodný ako jadro matraca.

Hlavne z dlhodobého hľadiska sa jeho ortopedické vlastnosti strácajú omnoho rýchlejšie ako u latexových, či pružinových jadier matracov (u tzv. studenej peny je životnosť o niečo vyššia).

Materiál disponuje nižšou vzdušnosťou a časom sa v ňom usadzujú špiny a nečistoty, čo spôsobuje zápach a výrazne nižšiu hygienickú životnosť.

Pot, ktorý z nášho tela prechádza postupne celým matracom sa síce vyparí a odvetrá, zanechá však v jadre soli a nečistoty, ktoré telo vylučuje. To postupne spôsobuje upchávanie pórov penového jadra a zvyšujúcu sa vlhkosť vhodnú pre rozmnožovanie plesní a roztočov.

Penové materiály sú elektrostatické, to znamená, že akumulujú statickú energiu, ktorá negatívne vplýva na náš spánok. Tento nedostatok je problémom hlavne u citlivých ľudí a u detí do 4 rokov, ktorým sa penové matrace absolútne neodporúčajú.

Penové matrace sú lacnejšou alternatívou prírodného latexu. Nevýhodou viskoelastického materiálu alebo aj peny s pamäťovým efektom je obmedzovanie otáčania tela počas spánku. Preto nie je vhodné, aby viskoelastická pena disponovala vysokou hustotou (nad 70 kg/m3), resp. veľmi nízkou elasticitou (elasticita znamená, ako rýchlo sa materiál vracia do svojho pôvodného tvaru).

Na čo si dávať pozor?

Ak ste sa aj napriek tomu rozhodli pre kúpu penového matraca dbajte hlavne na zloženie materiálu a jeho hustotu. Ani príliš vysoká ani príliš nízka hustota nie je dobrá.

A keďže hustota nijako neovplyvňuje tvrdosť samotnej peny, ďalším dôležitým údajom je práve tvrdosť v kPa (kiloPascal). Čím je číslo vyššie, tým tvrdší a tým aj menej prispôsobivejší penový materiál je. Všeobecne platí, že čím je tvrdosť nižšia, tým je materiál príjemnejší a prispôsobivejší.

Čo sa týka zloženia tak hlavným znakom kvality sú hlavne certifikáty Öko-tex Standard 100 a Europur, resp. Certipur.

Ako je to prípadom u ostatných materiáloch a výrobkoch aj tu existuje na trhu veľké množstvo cien a kvalít. Kvalita pamäťových pien nezávisí len od hustoty materiálu, ktorá ovplyvňuje hlavne životnosť, a od tvrdosti ale aj od tzv. elasticity. Keďže v noci každý zdravý človek zmení polohu spánku v priemere 40-60 krát, materiál, na ktorom ležíme by mal veľmi rýchlo reagovať na tieto zmeny, aby nedošlo k budeniu.

Elasticita znamená ako rýchlo sa pena vráti po stlačení do pôvodného tvaru. Čím je elasticita nižšia, tým dlhšie trvá jej návrat na pôvodné hodnoty. V poslednom období sa rozmnožili rôzne akcie 1+1 zdarma, ktoré nás presviedčajú o kúpe 2 matracov za cenu jedného. Neverte im!

Ani u jednej takejto akcie (dokonca ani na výstavách nábytku pred očami verejnosti a médií) nie je možné zistiť reálnu cenu výrobku pred akciou, keďže sa jedná o umelo vymyslené a nadhodnotené matrace. A keďže na Slovensku funguje trhová ekonomika, takéto akcie by boli pre výrobcov likvidačné.

Ani tie najkvalitnejšie penové matrace nedosahujú ortopedický efekt taštičkových matracov. Ak penový matrac, tak vyberajte minimálne tzv. studenú penu, nie obyčajný polyuretán.

Penové matrace Vegas - kolekcia AKTIV

Vegaflex - penový polyuretán

Komfortná pena Vegaflex® (výrobca VITA, Veľká Británia)

Komfortná pena Vegaflex® (hustota - 25 kg/m3, tvrdosť 4 kPa) bola vytvorená priamo na výrobu ortopedických matracov. Je to za studena vyrobená pena s dobrými ortopedickými vlastnosťami, je priedušná a ľahká, čo umožňuje veľmi dobrú manipuláciu.

V matracoch značky VEGAS je použitý prvotriedny penový polyuretán od anglickej spoločnosti VITA. Pena sa okrem pružinového matraca model 2, taštičkového matraca model 5a a penového matraca Nova používa aj v ostatných pružinových a taštičkových matracoch ako ochrana pružinového a taštičkového jadra.

 

Vegaflex PRO

Vysoko elastická pena Vegaflex PRO® (výrobca VITA, Veľká Británia)

VEGAFLEX PRO® je vysoko elastický materiál s vylepšenými vlastnosťami a vysokou úrovňou komfortu (hustota - 30 kg/m3, tvrdosť 3 kPa). Materiál vytvorený špecialistami VEGAS v spolupráci s anglickou spoločnosťou Vita Baltic má vďaka svojmu unikátnemu zloženiu zvýšenú elastičnosť a dlhovekosť.

Štruktúra VEGAFLEX PRO® je rôznorodá, jednotlivé bunky majú rôzny tvar a hrúbky stien, vďaka čomu reagujú na zaťaženie rôzne. Keď je zaťaženie malé, pracujú len malé póry s malou hrúbkou stien a naopak v prípade veľkého zaťaženia prichádzajú na rad väčšie bunky s hrubšími stenami. Takto sa dosahuje pocit jedinečného komfortu, ktorý matracom zo štandardných polyuretánových pien chýba.

Záruka na materiál je 3 roky, životnosť 10 rokov.

Viskoelastický materiál Vegaflex PRO

Viskoelastická doska (pamäťová pena).

Polyméry, z ktorých je vyrobený viskoelastický materiál (hustota - 50 kg/m3, tvrdosť 1,5 kPa, elasticita 40), reagujú na váhu i teplo – pri izbovej teplote disponuje tento materiál vlastnosťou, ktorá v matraci umožňuje maximálne znížit tlak na telo a zabezpečiť rovnomernú podporu počas spánku vďaka tomu, že sa materiál dokonale prispôsobí kontúram tela ležiaceho človeka. Váha tela sa na viskoelastickom matraci rovnomerne rozkladá po celom povrchu, čím sa znižuje napätie nie len svalstva, ale i stavcov.

Záruka na materiál je 3 roky, životnosť 10 rokov.

Nájdete ju použítú v matracoch z kolekcie Aktiv - matrac s pamäťovej peny - model 31matrac s pamäťovou penou - model 32

+421 902 428 992
Navigácia