Užívajte si dobrý spánok!

Kokosová doska v matraci

 

  • Ako sa kokosová doska vyrába?

Kokosové vlákno sa získava z kôry kokosového orecha. Kokosové vlákna, spracovávané do vrstiev (dosák) sa ďalej upravujú kvôli zlepšeniu ich vlastností a hlavne kvôli predĺženiu životnosti materiálu. Poznáme tri spôsoby spracovania zlisovaných kokosových dosák, ktoré sa používajú v ortopedických matracoch:

  1. Prepichovanie: Kokosová doska sa zhora aj zdola prepichuje dlhými ihlami, vďaka čomu sa vlákna previažu. Zároveň sa ihlami vpúšťa latexová zmes, ktorá v prepichnutých miestach kokosové vlákna zlepí. Tento spôsob spevňovania kokosových dosák je najlacnejšou a najdostupnejšou alternatívou.
  2. Povrchová impregnácia: Kokosové dosky sa pri tomto spôsobe impregnujú zhora a zdola latexom (alebo inými lacnejšími látkami), čím sa kokosové vlákna na povrchu zlepia dohromady a nedochádza k ich drobeniu.
  3. Celková impregnácia: Treťou a zároveň aj najlepšou a najdrahšou možnosťou úpravy kokosových dosák je impregnácia celého materiálu. Aj tu sa namiesto prírodného latexu môžu použiť lacnejšie alternatívne materiály, ktoré už však nedosahujú také vlastnosti ako latex. Vďaka celkovej impregnácii je celá kokosová vrstva držaná pohromade a tým si zachováva svoje vlastnosti dlhé roky, je veľmi pružná, pevná a odolná. Vo väčšine prípadov sa využíva 10 až 50%-ná impregnácia latexom.

 

 

  • Výhody

Kokosová doska je veľmi vzdušný materiál, ktorý sa v matracoch používa z dôvodu vytvrdenia lôžkovej plochy. Kokosové dosky s celkovou latexovou impregnáciou disponujú navyše aj antialergickými a antibakteriálnymi vlastnosťami, materiál je veľmi pružný, flexibilný a má veľmi dlhú životnosť.

 

 

  • Na čo si dávať pozor?

Pri kúpe porovnávajte kokosové dosky a ich vlastnosti. Ak je kokos svetlej farby a vonia za latexom je to známka vysokej kvality. Ak kokos pripomína „suchú slamu“ jeho kvalita je veľmi nízka a časom dôjde k jeho výraznému poškodeniu (životnosť 4-6 mesiacov). Kokosová vrstva impregnovaná latexom je o niečo mäkšia ako neimpregnovaná. Mnohí výrobcovia hovoria o kokosovej vrstve ošetrenej latexom, čo v preklade znamená povrchová impregnácia materiálu. Pokiaľ sa použijú prepichované, alebo povrchovo impregnované kokosové vrstvy znižuje sa cena produktu a zároveň aj jeho životnosť. Matrace s takouto kokosovou doskou nie je možné položiť na polohovateľný rošt, dosky sa časom drobia, lámu a nedisponujú ani antibakteriálnymi vlastnosťami (životnosť 2-3 roky).

 

  • Kokos v matracoch Vegas

logo-enkevSpoločnosť VEGAS používa pri výrobe matracov kokosovú dosku s hustotou vlákien 100kg/m3, ktorá je celá impregnovaná prírodným latexom v celkovom objeme do 50%. Výrobcom je holandská spoločnosť "Enkev". Tento materiál má vynikajúce termoregulačné vlastnosti, je veľmi priedušný, pevný, pružný a má veľmi dlhú životnosť. Prírodný latex dodáva materiálu prirodzené antibakteriálne, antialergické a hygienické vlastnosti.

+421 902 428 992
Navigácia